Zęby mądrości — dlaczego zmieniają wygląd naszego uzębienia?

Ósemki, czyli trzecie trzonowce potocznie zwane zębami mądrości są zmorą dla wielu osób, bowiem często ich wyrzynanie powoduje ból i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rozwój medycyny i stomatologii umożliwił szybkie usunięcie zębów, oferując tym samym komfort. Jednak pacjenci często zastanawiają się, czy istnieje konieczność wyrwania zębów mądrości oraz jak to wpłynie na późniejszy układ uzębienia.

Co to są zęby mądrości?

Ósemki są trzecimi zębami trzonowymi, które umiejscowione są na końcu szczęki i żuchwy i zazwyczaj wyrastają jako ostatnie.
Najczęściej wyrzynają się między 16 a 25 rokiem życia, czasem jednak mogą i pojawiać się w okolicach 40 r.ż. U człowieka są uważane obecnie za narząd szczątkowy. Nie każdy z nas posiada zawiązki zębów mądrości lub nie wszystkie 4. Usytuowanie w kości ósemek często jest nieprawidłowe, tj. napierają na korzenie poprzednich trzonowców, niszcząc je. Ponadto nie zawsze wyrzynają się całkowicie, przez co są częściowo pokryte dziąsłem i narażone ze względu na trudny dostęp podczas czyszczenia na próchnicę.

wyrywanie ósemki

Wyrywać czy zostawić?

Pojawienie się ósemek często wiąże z dużym bólem i problemami. Zdarza się, że wyrzynanie zębów przebiega bezproblemowo. Jeżeli wyrżną się w prawidłowym położeniu, są dostępne do leczenia i prawidłowego oczyszczania powinny pozostać. Wyrastanie ósemek może być nieprzyjemne, odczuwa się wtedy ogromny dyskomfort. Może dojść do nieprawidłowości w zgryzie, stłoczenia najczęściej zębów przednich przez brak miejsca dla ósemek. Dlatego przed podjęciem decyzji co do losu ósemek należy zgłosić się do lekarza stomatologa na badanie, wykonać diagnostykę radiologiczną. Najczęściej wystarczy zdjęcie pantomograficzne całości uzębienia. W przypadkach bardziej skomplikowanych należy wykonać tomografię, by dokładnie zobrazować położenie korzeni zębów mądrości.

Gdy już usuniemy ósemki

Gdy zapadnie decyzja co do usunięcia ósemki nie należy wpadać w panikę. Doświadczony chirurg wykonuje zabieg na znieczuleniu, niwelując całkowicie ból. Proces gojenia może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jest to wszystko zależne od organizmu człowieka i jego stylu życia, w czasie gojenia rany należy być szczególnie ostrożnym i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Na pewno trzeba ograniczyć alkohol, tytoń, nastawić się na odpoczynek, unikanie gorących potraw i stosować odpowiednią higienę jamy ustnej.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także