zęby mądrości

Zęby mądrości — dlaczego nie wszyscy je mają?

Zębami mądrości nazywane są potocznie trzecie zęby trzonowe u człowieka. Są to ostatnie zęby po obu stronach szczęk i zazwyczaj również jako ostatnie się w nich pojawiają. Swoją nazwę zawdzięczają wcale nie temu, że sygnalizują inteligencję, a etapowi ludzkiego życia, w którym się wyrzynają. Rosną najczęściej w wieku od 17 do 25 roku życia, jest to zatem czas, kiedy człowiek wchodzi w dorosłość i powinien już posiadać jakąś mądrość życiową. W niektórych przypadkach zęby mądrości dają o sobie znać dopiero około 40 urodzin, bywa również tak, że nie pojawiają się wcale. Co w takim przypadku? Czy powinien to być powód do niepokoju? Okazuje się, że nie. Wręcz przeciwnie — większość osób, które doczekały się wyrośnięcia ósemek ma z nimi problem i usiłuje się ich pozbyć. Poniżej kilka słów o tym dlaczego tak jest i od czego zależy, czy zęby te wyrastają, czy też nie. 

ząb mądrości - RTG

Dlaczego nie każdemu wyrastają zęby mądrości? 

Ciężko przewidzieć, u kogo zęby mądrości się pojawią, niektórym wyrastają wszystkie cztery, innym ani jeden. Z obserwacji specjalistów wynika, że u coraz większej liczby pacjentów nie pojawiają się w szczęce nawet zawiązki, z których ósemki miałyby wyrosnąć. Dlaczego tak jest? Wszystko wynika z procesu ewolucji. Zęby mądrości są niczym innym, jak spadkiem po przodkach. Ludziom żyjącym tysiące lat temu bez trudu mieściły się w szczęce, która była większych rozmiarów niż dzisiaj. Obecność ósemek była wówczas niezbędna, wiązała się z dietą, której podstawowymi składnikami były korzenie i surowe mięso, czyli produkty trudne do żucia. Odkąd odkryto ogień, sposób odżywiania znacznie się zmienił. Przetwarzanie jedzenia, jego obróbka termiczna ułatwiły ludziom proces żucia, ósemki przestały więc być potrzebne. W toku ewolucji rozmiar ludzkiej czaszki uległ zmianie, szczęka stopniowo zmalała, co sprawiło, że w łuku zębowym obecnie brakuje miejsca na ostatnie zęby trzonowe. Kto wie, być może w przyszłości już prawie nikt nie będzie miał ósemek? Do tego właśnie zdaje się prowadzić proces ewolucji. Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ ósemki potrafią przysporzyć nie lada kłopotów

Brak ósemek — powód do niepokoju czy radości? 

Prawidłowo wyrośnięte ósemki pełnią swoją dawną funkcję, czyli służą rozdrabnianiu i przeżuwaniu jedzenia, kiedy jednak są źle ustawione, nie tylko nie spełniają swoich powinności, ale, co gorsze, mogą sprawiać problemy. Z powodu braku miejsca, w mniejszej niż kiedyś jamie ustnej, zęby mądrości często wyrastają pod złym kątem lub wyrzynają się tylko częściowo. Sam proces wyrzynania bywa bardzo bolesny. Jest tak szczególnie wtedy, gdy z powodu ciasnoty, dochodzi do uwięźnięcia ósemek pod tkanką dziąseł, ich wyrastaniu często towarzyszy wówczas nie tylko ból, ale także obrzęk. Co więcej, krzywo wyrośnięte ósemki powodują niekiedy przesunięcie się pozostałych zębów, co może prowadzić do wad zgryzu. Trzeba też wiedzieć, że zęby te z powodu swojego położenia są trudne w utrzymaniu higieny, stąd są najbardziej narażone na próchnicę. Wszystko to sprawia, że właściciele ósemek nierzadko decydują się na ich usunięcie. Jak więc widać, brak ósemek nie powinien być dla nikogo powodem do zmartwień, co więcej, może nawet sporo tych zmartwień zaoszczędzić.

Nasz gabinet stomatologiczny Belldent to miejsce, które oferuje szereg najwyższej klasy usług dentystycznych. Pracujący tu specjaliści nie boją się żadnych wyzwań i zawsze dbają o to, aby efekty ich pracy były zadowalające i trwałe. Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym pacjentom i zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki leczenia. Jeśli szukasz specjalisty, który sprawnie i bezboleśnie pomoże Ci uporać się z problemem, skontaktuj się z nami!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także