Niekiedy myśl o wizycie u stomatologa wywołuje u pacjentów niemałe przerażenie, zwłaszcza jeśli podczas zwykłego badania kontrolnego dowiadują się o konieczności skierowania do specjalisty zajmującego się chirurgią dentystyczną. Najnowsze technologie i współczesne znieczulenia, a także zaangażowanie w zagwarantowanie jak najlepszego komfortu pacjentowi sprawiają jednak, że obecnie nawet przez najmniej przyjemne zabiegi można przejść bezboleśnie. Przed udaniem się do specjalisty warto jednak sprawdzić, jakie usługi wchodzą w zakres jego kompetencji i jakie ma doświadczenie. Wybór najlepszego chirurga stomatologicznego bowiem nie jest łatwy.
Czym zajmuje się chirurgia dentystyczna?
Chirurgia dentystyczna to specjalizacja, która łączy w sobie elementy stomatologii i chirurgii. W zakres kompetencji chirurga dentystycznego wchodzi zatem nie tylko kontrola zdrowego uzębienia, lecz także dbałość o prawidłowe funkcjonowanie całej jamy ustnej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja ósemki, czyli usunięcie „zęba mądrości”. Zabieg ten jest konieczny, jeśli ząb jest całkowicie lub częściowo zablokowany w kości. Z problemem tym zmaga się wielu dorosłych pacjentów. U niektórych dzieci natomiast konieczne jest nacięcie więzadeł i języka, co pomaga skorygować wady wymowy. Specjaliści z zakresu chirurgii dentystycznej diagnozują i leczą nowotwory, które mogą rozwijać się w jamie ustnej, a także wszczepiają implanty czy usuwają korzeń zęba.

Usunięcie korzenia zęba i leczenie implantologiczne
Usunięcie korzenia zęba to zabieg niezbędny do pozbycia się ognisk bakteryjnych, gdy korzeń jest zniszczony próchnicą lub nie wystaje ponad poziom kości i nie można go wyleczyć ani odbudować przy zastosowaniu protezy. Zabieg może być wykonywany przez stomatologa ogólnego, jeśli jednak wymaga bardziej skomplikowanych procedur, warto udać się do chirurga stomatologicznego. Aby poprawić komfort życia pacjenta, w miejscu usunięcia korzenia zęba można zastosować leczenie implantologiczne. Wszczepienie implantu zębowego zapobiega zanikowi kości, który pojawia się po ekstrakcji zęba. Chirurg stomatologiczny wszczepia tytanową śrubę w kość szczęki lub żuchwy, która następnie zostaje przykryta dziąsłem i zespala się z kością.
Jak wybrać najlepszego chirurga stomatologicznego?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina, która wymaga od specjalisty bardzo szerokiego wachlarzu wiedzy. Każdy profesjonalny i rzetelny stomatolog powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi, na czym polegać będzie terapia, jak będzie przebiegał zabieg oraz ile będzie trwał i kosztował. Bardzo szczegółowy wywiad pozwala na wykluczenie ewentualnych powikłań po operacjach, a spokojna rozmowa z lekarzem bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta i opanowanie lęku, zwłaszcza że poddawanie się zabiegom stomatologicznym dla wielu należy do stresujących zdarzeń.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wykonywanych przez profesjonalistów zabiegów chirurgii dentystycznej.