Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?

Część osób sceptycznie podchodzi do zabiegu przywracania bieli zębów, uważając, że może on uszkodzić szkliwo. Strach ten w dużej mierze jest związany z brakiem wystarczającej wiedzy. Bezpieczne wybielanie zębów istnieje, daje długotrwały efekt oraz przywraca naturalną biel i połysk zębów.

Każdy system wybielający wpływa na szkliwo zębów. Stopień narażenia zależy od stężenia środków wybielających. Zawarte w systemie środki wnikają głęboko w jego pory. W takim przypadku można zniszczyć nie tylko pigmenty barwiące, ale także wypłukać strukturę szkliwa, wapń i fosfor. Zęby stają się bielsze, ale wymagana jest odbudowa składu mineralnego. To właśnie potencjalne niebezpieczeństwo wybielania zębów.

Czy wybielanie chemiczne jest bezpieczne?

Wybielanie chemiczne jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu oraz nowoczesnych środków wybielających, które nie wywołują negatywnych reakcji organizmu. Aby zabieg był skuteczny, musi być wykonany przez doświadczonego stomatologa w specjalistycznej, godnej zaufania klinice. Ponadto pacjent nie powinien mieć przeciwwskazań do przeprowadzania żadnych manipulacji w celu rozjaśnienia tkanek zęba. Stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarzy, regularne konsultacje i dokładna pielęgnacja jamy ustnej zapewnią promienny uśmiech i na długo zachowają biel.

Jak skuteczne jest wybielanie?

Pod koniec zabiegów wybielania, zęby większości pacjentów stają się jaśniejsze o dwa odcienie w skali kolorystycznej, ale około co piąte wybielanie rozjaśnia szkliwo nawet o 4-6 odcieni.
wybielanie zębów

Jak trwałe są efekty wybielania?

Wynik zabiegu utrzymuje się od 1 do 5 lat, jeśli nie ma warunków prowadzących do ponownego przebarwienia tkanek zęba. Ważne jest również, aby pamiętać o higienie jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę, aby uzyskać więcej porad.

Wybielanie zębów – mit

Dlaczego pojawiają się opinie, że wybielanie zębów jest szkodliwe, bolesne i stanowi pogoń za hollywoodzkim uśmiechem? Powodów tego jest kilka, między innymi samodzielne zabiegi bez nadzoru lekarza dentysty, które skutkują niewłaściwym wybielaniem zębów. W związku z wybielaniem zębów w domu, osoby stosują różnego rodzaju produkty, które mogą wyrządzić poważne szkody.

Do najpopularniejszych należą:

  • soda,
  • nadtlenek wodoru,
  • węgiel aktywowany,
  • sok cytrynowy.

Wszystkie te produkty, przy regularnym stosowaniu, rozrzedzają szkliwo, pozostawiając ząb podatny na uszkodzenia przez drobnoustroje.

Wybielanie zębów – plusy i minusy

Plusy:

  • przywrócenie zdrowego koloru szkliwa;
  • zadowolenie pacjenta;
  • zwiększona higiena jamy ustnej.

Minusy:

  • zwiększona wrażliwość zębów (JEDYNIE W PIERWSZYCH DNIACH!);
  • ewentualne uzależnienie i wręcz obsesyjne pragnienie coraz jaśniejszego połysku zębów.

Podsumowując, decydując się na wybielanie zębów, należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim – wybrać profesjonalny gabinet z doświadczoną załogą. Dobrze dobrana metoda wybielenia zębów sprawi, że pacjent długo będzie mógł cieszyć się zarówno pięknym, jak i zdrowym uśmiechem.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także