pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca

Wszystko o pedodoncji

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko jak najlepiej się rozwijało. Kiedy pada hasło „rozwój”, z reguły ma się na myśli chodzenie, mówienie, naukę w szkole czy przedszkolu i relacje społeczne. Warto jednak zwrócić również uwagę na takie elementy jak prawidłowe rozwijanie się zębów. Nie wszyscy skupiają się na tym podczas pierwszych lat malucha, co jest dużym błędem. Zadbanie o zdrowe mleczaki jest równie ważna, co o zęby stałe. Tym właśnie zajmuje się pedodonta, który troszczy się o prawidłowy rozwój uzębienia u dzieci od najmłodszych lat.

Pierwsza wizyta

Termin pierwszej wizyty u pedodonty należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. Zdaniem specjalistów za optymalną datę można przyjąć ukończenie przez malca pierwszego roku życia. Jest to czas, w którym część uzębienia już się pojawiła i warto udać się na pierwszą kontrolę z dzieckiem, podczas której ocenione zostanie czy zęby rozwijają się prawidłowo. Nie oznacza to jednak, że przed tym okresem nie można zapisać się do pedodonty. Jeśli rodzic dostrzega problemu u swojego dziecka w jeszcze wcześniejszym okresie, to bez obaw powinien czym prędzej umówić się na wizytę.

Profilaktyka u najmłodszych

Pedodoncja, jako dziedzina stomatologii zajmująca się dentystyką dziecięcą, skierowana jest zarówno do starszych dzieci z pełną gamą mleczaków, jak i tych kilkumiesięczne, u których istnieją problemy w procesie ząbkowania. Pedodonta odpowiada za profilaktykę pierwszych zębów, jak również tych stałych, u których rozwój nie przebiegał tak, jak powinien. Do specjalisty z tego obszaru można się również zgłosić z podejrzeniami chorób błony śluzowej u dziecka, a nawet wadą zgryzu. Zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie zębów od najmłodszych lat jest istotne na takim samym poziomie jak reagowanie na wszelkie problemy stomatologiczne występujące u osób dorosłych. W związku z tym nie należy ignorować żadnych sygnałów i niepokojących objawów, gdyż zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do powikłań, utrudniających przyszłe życie dziecka

Rodzicu, reaguj!

Tak samo, jak u dorosłych, tak i u dzieci nieleczone problemy z zębami mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Jeszcze parę lat temu uważano, że przecież mleczaki i tak wypadną, a wraz z nimi ich choroby. Nie jest to zgodne z prawdą. Brak reakcji ze strony rodzica może nie tylko doprowadzić do wcześniejszego wypadnięcia mlecznych zębów, ale również do takich następstw jak wada wymowy, zgryzu, czy problemów z połykaniem. Jest sposób, aby temu wszystkiemu zapobiec – udać się zawczasu do dziecięcego stomatologa. Pedodonta zaradzi powstałym problemom, a nawet pomoże przeciwdziałać ich występowaniu w przyszłości.

Wizyta bez strachu

Zadbanie o zdrowie fizyczne dzieci jest priorytetem i na takim samym poziomie należy zajęć się ich psychiką. Wizyta u dentysty przeraża nawet niejednego dorosłego, więc nie ma się czemu dziwić, że maluch również może odczuwać lęk na myśl udania się do gabinetu stomatologicznego. Trzeba jednak postarać się za wszelką cenę sprawić, aby dziecko nie miało na myśl z pedodontą samych negatywnych skojarzeń.

Nie należy straszyć dziecka tym, co się w czasie takiej wizyty dzieje, a zamiast tego postarać się wzbudzić jego zaciekawienie. Warto również wybrać się do specjalisty, o którym wiadomo, że ma kontakt z dziećmi na co dzień i umie odpowiednio do nich podejść.

Opiekę nad dziecięcym uzębieniem można uzyskać w gabinecie stomatologicznym Belldent, gdzie właściwe podejście do małych pacjentów jest równie profesjonalne, co skuteczne. Umów swojego malca na wizytę i przekonaj się sam!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także