przegląd znieczuleń stomatologicznych

Przegląd różnych rodzajów znieczuleń stomatologicznych

Powyższy temat jest dla wielu panicznych bądź też wyjątkowo zmartwionych pacjentów równie przerażającym, co nieuniknionym. Niektóre osoby zapewne już teraz dostają gęsią skórkę na samą myśl o wizycie u dentysty. Na szczęście dzięki dzisiejszemu przeglądowi różnych rodzajów znieczuleń stomatologicznych, można łatwo się przekonać, że odwiedzenie stomatologa wcale nie musi być takie straszne!

Co się kryje za znieczuleniem ogólnym?

Pierwszym rodzajem znieczulenia, o którym należy powiedzieć, jest znieczulenie ogólne. To metoda, która pozwala całkowicie wyłączyć zmysły pacjenta oraz wprowadzić go w stan nieświadomości – chory dzięki temu kompletnie nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu stomatologicznego.

Procedura znieczulenia ogólnego zwykle zaczyna się od podania przez anestezjologa leków, które wprowadzą pacjenta w sen. Zazwyczaj stosuje się do tego celu specjalne wdechowe gazowe środki znieczulające lub leki podawane dożylnie.

Kiedy pacjent zasypia, anestezjolog monitoruje ciśnienie krwi, tętno, poziom tlenu we krwi i inne ważne parametry życiowe. A po zakończeniu zabiegu, specjalista stopniowo zmniejsza dawkę znieczulenia do momentu, aż pacjent zacznie się budzić.

Znieczulenie miejscowe - kiedy wybrać?

Dla znieczulenia ogólnego istnieje alternatywa – znieczulenie miejscowe! Ten rodzaj dentystycznego znieczulenia jest stosowany w celu wyeliminowania bólu lub dyskomfortu w konkretnym obszarze jamy ustnej.

W skrócie – polega ono na wstrzyknięciu leku w okolicę, która ma zostać znieczulona. Najczęściej używanym lekiem znieczulającym w stomatologii jest artykaina. Po jej podaniu pacjent odczuwa mrowienie i drętwienie w znieczulonej części jamy ustnej, ale nie ma powodu do zmartwień – oznacza to nic innego jak fakt, że znieczulenie zaczęło działać.

Czym jest znieczulenie przewodowe?

W stomatologii często korzysta się także ze znieczulenia przewodowego. Czym ono jest? To metoda, która może wydawać się nieco skomplikowana, jednak stanowi nieznacznie bardziej zaawansowaną wersję znieczulenia miejscowego.

Podczas znieczulenia przewodowego lekarz wprowadza igłę do okolicy, w której znajduje się nerw, odpowiedzialny za czucie bólu w zębach. Następnie, podaje środek znieczulający, który wówczas eliminuję ból w całym obszarze wokół nerwu.

Zapraszamy do naszej kliniki Belldent, gdzie gwarantujemy, że w kompleksowy sposób zadbamy o Twój piękny i zdrowy uśmiech! Sprawdź naszą stronę internetową i przekonaj się, że swoją wiedzę popieramy doświadczeniem. Nie czekaj – umów się na wizytę!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także