protetyka i implantologia

Protetyka i implanty dentystyczne w przypadku brakujących zębów

Zdrowe i pełne uzębienie to istotna kwestia dobrego samopoczucia. Posiadanie ładnego uśmiechu sprawia, że ludzie czują się atrakcyjni i mają większe poczucie własnej wartości. Co ważne, prawidłowe rozdrabnianie pokarmu ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu, w szczególności zaś układu trawiennego. Co zrobić zatem, jeśli stomatolog zalecił usunięcie jednego lub więcej zębów, a ich brak przeszkadza w codziennym życiu? Nowoczesne technologie w protetyce i implantologii dentystycznej sprawiają, że pacjenci mają szansę odzyskać komfort i pewność siebie.

Kiedy stosuje się protezy i implanty dentystyczne?

Zastosowanie protez dentystycznych zaleca się u pacjentów, którzy musieli poddać się zabiegowi usunięcia zęba, którego nie udało się uratować ze względu na głębokie uszkodzenia spowodowane na przykład próchnicą. Niekiedy zęby wypadają także z powodu paradontozy lub starzenia się organizmu. Protetyka nie tylko wpływa na estetyczny wygląd, lecz przede wszystkim na zdrowie pacjenta. Dzięki zastosowaniu częściowych protez dentystycznych naturalne zęby mają podparcie, co uniemożliwia ich wypadanie i przesuwanie się. Jeśli podczas terapii dentystycznej został wykonany zabieg usunięcia korzenia zęba, zalecane jest wszczepienie implantu dentystycznego. Zapobiega to zanikowi kości, który pojawia się po ekstrakcji korzenia.

Mosty protetyczne

Jeśli pacjent w wyniku urazów lub procesu starzenia się organizmu całkowicie utracił uzębienie, stosuje się całkowite protezy akrylowe lub szkieletowe. Natomiast w przypadku braku pojedynczych zębów najpopularniejszą metodą na odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu jest zastosowanie mostów protetycznych. To rodzaj protezy, która polega na przymocowaniu korony uzupełniającej do sąsiednich zębów, stanowiących „filary mostu”. Podczas gdy pacjent poddał się zabiegowi usunięcia korzenia zęba, którego nie udało się uratować, musi zastosować pełną rekonstrukcję w postaci implantu dentystycznego, na którego nakłada się protezę porcelanową lub ceramiczną.

Implanty dentystyczne

Implant dentystyczny to niewielka śruba wykonana z tytanu, rzadziej z tlenku cyrkonu (implanty cyrkonowe), którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia korzenia zęba i odbudowy całej jego konstrukcji. Warto pamiętać, że specjaliści dbają o dobre samopoczucie pacjenta i stosują pełne znieczulenie, co pozwala przejść przez nieprzyjemny zabieg bezboleśnie. Po wszczepieniu implant zostaje przykryty dziąsłem i z czasem spaja się z kością. Na implancie montowana jest korona protetyczna. Zarówno w przypadku wszczepienia implantów dentystycznych, jak i nałożenia protez, stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, aby w pełni wykluczyć przeciwwskazania do wykonania jakiegokolwiek zabiegu.

Pełny uśmiech to przede wszystkim kwestia zdrowia, lecz także pewności siebie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnej protetyki i implantologii.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także