Powody powstawania próchnicy

Próchnica to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości. Dotyka średnio 95% dorosłych i najczęściej dotyczy większej ilości zębów. Jest to choroba wywołana przez bakterie. Ważne jest, aby wykryć ją jak najszybciej i rozpocząć leczenie, ponieważ z czasem, przedostaje się w głąb zęba, do miazgi. Skutkiem tego mogą być liczne komplikacje, takie jak leczenie kanałowe lub utrata zęba. Aby móc jej zapobiegać, warto znać jej przyczyny. Jakie są najczęstsze powody powstawania próchnicy?

Cukier

 

Nieodpowiednia dieta jest najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy. Cukier to substancja sprzyjająca powstawaniu wielu bakterii, a przede wszystkim właśnie tym, atakującym zęby. W tym przypadku, najbardziej szkodliwe są cukry proste, które znajdują się głównie w gotowych pokarmach oraz słodyczach. Mniejszym złem są cukry złożone, znajdujące się w warzywach i owocach np. ziemniakach. Dlatego nie należy od razu wycofywać ze swojej diety wszystkiego, co zawiera cukier. Najważniejsze jest to, aby zrezygnować przede wszystkim ze słodyczy, które mają najgorszy wpływ na zęby. Złe działanie wywołują także słodzone napoje, które najlepiej zamienić na wodę. Nie dość, że jest zdrowa, to dodatkowo, nie niszczy szkliwa.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

 

Większość osób podchodzi do tematu higieny w lekceważący sposób. Często mycie zębów kojarzy się jako coś, co musimy zrobić, chociaż niekoniecznie to lubimy. Przez takie podejście robimy to niedokładnie, a często nawet zapominamy. Dodatkowo, higiena jamy ustnej nie powinna kończyć się na samym wyszczotkowaniu zębów. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać 3 minuty i odbywać się 2 razy dziennie. Dodatkowo, warto byłoby zęby nitkować, tak aby pozbyć się wszystkich resztek pokarmów ze szczelin międzyzębowych. Zalecane jest także używanie płynu do higieny jamy ustnej. Po takiej pielęgnacji, wykonanej z należytą starannością, żadna próchnica niestraszna.

próchnica

Unikanie wizyt u dentysty

 

Strach przed stomatologiem stał się czymś powszechnym. Często wydaje się, że w gabinecie pełnym różnorodnych narzędzi, wydarzy się coś strasznego. Nic bardziej mylnego. Dentysta nie chce nas skrzywdzić ani sprawić bólu. Jego jedynym celem jest pomoc i jak najszybsze rozwiązanie problemu. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach, dzięki znieczuleniu możemy przeżyć wizytę bez żadnego bólu. Odwiedzanie dentysty jest o tyle ważne, gdyż w początkowym stadium rozwoju próchnicy, specjalista może szybko zareagować, dzięki czemu reszta zębów nie zostanie zarażona. Brak wizyt kontrolnych i odwiedzanie gabinetu stomatologicznego dopiero gdy wystąpi ból, nie jest dobrym pomysłem. Wiąże się to z powstawaniem próchnicy i jej rozwojem. Wystarczy jedna lub dwie kontrolne wizyty w roku, aby cieszyć się zdrowymi zębami.

Podatność na próchnicę

 

Często odporność i podatność na próchnicę zależy od cech genetycznych oraz dzieciństwa, w którym to zęby się kształtują. Świadczy to o tym, że niektóre osoby są bardziej narażone na występowanie próchnicy, a inne mniej.

Jak zapobiegać próchnicy?

 

Najważniejsze jest, aby ograniczyć spożywanie słodyczy oraz słodzonych napojów. Konieczna jest także dokładna dbałość o higienę jamy ustnej, która nie powinna kończyć się na wyszczotkowaniu zębów. Niezbędne są także kontrolne wizyty u stomatologa, który zadba o prawidłowy stan jamy ustnej. Zachęcamy serdecznie do kontaktu z naszym gabinetem Belldent. Z chęcią udzielimy więcej informacji oraz pomożemy zwalczyć próchnicę.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także