Jak załagodzić nadwrażliwość zębów?

Ten, komu choć raz przyszło zetknąć się z przypadłością nadwrażliwości zębów, dobrze wie jak bardzo nieprzyjemna jest ta dolegliwość. Dobrze jest więc posiadać wiedzę na temat najbardziej prawdopodobnych przyczyn, które są odpowiedzialne na powstawanie tego niepożądanego stanu. Otóż, nadwrażliwość zębów powstaje najczęściej w wyniku spożywania bardzo zimnych ( np. lody, zimne i gazowane napoje), czy...

też bardzo gorących potraw. Ryzyko pojawienia się problemu wzrasta także na skutek częstego jedzenia pokarmów o znacznym stopniu słodkości (choćby miód). Nie bez znaczenia dla nadwrażliwości pozostaje także nocne zgrzytanie zębami oraz próchnica.

Nadwrażliwość zębów objawia się silnym, niekiedy wręcz przeszywającym bólem, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Nic przyjemnego. Na szczęście stosowanie się do odpowiednich wskazówek i zaleceń pozwala na skuteczne załagodzenie nieprzyjemnych objawów nadwrażliwości zębów. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na rodzaj spożywanej żywności oraz na sam sposób jedzenia – unikajmy potraw o skrajnych temperaturach, a do picia zimnych napojów stosujmy słomkę. Ograniczmy też częstotliwość spożywania słodyczy, cytrusów, mięsa i gazowanych płynów. Ponadto, zaleca się mycie zębów po każdym posiłku (jednak nie bezpośrednio po zjedzeniu cytrusa!), przy czym używana szczoteczka nie powinna posiadać nazbyt twardego włosia. Nie zaszkodzi także kontrolna wizyta u dentysty, po to by sprawdzić, czy na zębach nie pojawił się przypadkiem kamień, który sprzyja nadwrażliwości zębów.

Zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Warto więc zadbać o regularną i właściwą pielęgnację, tak byśmy jak najdłużej mogli cieszyć się ich dobrą kondycją, a przy tym białym i pięknym uśmiechem.