Co powoduje, że zęby się przebarwiają?

Lekarstwa, używki, plomby, a nawet…upadek i uraz twarzy – powodów powstawania przebarwień na zębach jest wiele, na niektóre niestety nie mamy wpływu. Specjaliści są jednak zgodni – największą szkodę wyrządzamy swojemu uśmiechowi często sięgając po ciemne napoje, na przykład czerwone wino, mocną czarną herbatę czy kawę – a to już, gdy zależy nam na hollywood...

smile, łatwo można kontrolować. Zewnętrznych przyczyn powstawania plam jest oczywiście znacznie więcej.

Na śnieżnobiałe zęby raczej nie mają co liczyć palacze, miłośnicy potraw suto przyprawianych curry, kurkumą czy sosem sojowym, ale też amatorzy potraw kwaśnych, które uszkadzają szkliwo i w konsekwencji mogą prowadzić do jego uszkodzenia. Oczywiście, nie wszystko zależy od diety i skłonności do nałogów – są osoby, które nie zwracają uwagi na to, co jedzą i nie przejmują się higieną jamy ustnej, a mimo to cieszą się pięknym, białym uśmiechem. Są też takie, które obsesyjnie unikają kolorowych, intensywnych dań czy napojów, a mimo to narzekają na przebarwienia. Wszystkiemu winne oczywiście geny.

Gdy przebarwienie obserwujemy u dziecka, winne mogą być niektóre antybiotyki. Szare plamy na zębach u młodych osób to często także efekt mechanicznego urazu – uszkodzony ząb trwale się odbarwia.