Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy to konstrukcja osadzana na stałe w jamie ustnej pacjenta, która ma za zadanie wzmocnić strukturę korzenia zęba. Taki rodzaj wzmocnienia stosuje się w przypadku leczenia endodontycznego, wyłącznie w zębach, które nie są złamane wzdłuż długiej osi korzenia, nie mają zmian okołowierzchołkowych w kości, ani nie wykazują znaczącego stopnia rozchwiania. Wkłady koronowo-korzeniowe zbudowane są z...

części korzeniowej, którą umieszcza się w kanale korzenia oraz z części koronowej, wystającej ponad powierzchnię korzenia, na której następnie umieszcza się koronę. Wykonane są głównie ze stopów metali powszechnie wykorzystywanych w protetyce. Najczęściej można spotkać się ze stopami tytanu, złota czy stopami chromoniklowymi. Coraz większą popularnością cieszą się wkłady wykonane z tlenku cyrkonu, który to wyróżnia barwa kremowa lub biała.

Co ważne, wkłady koronowo-korzeniowe można podzielić na indywidualne oraz standardowe. Wkłady indywidualne są dostosowywane do potrzeb pacjenta, przez co założenie ich wymaga zdecydowanie większego nakładu czasu. Wkłady standardowe natomiast są produkowane wraz z kompletem specjalistycznych wierteł niezbędnych do opracowania kanału korzeniowego, dzięki czemu zabieg założenia wkładu koronowo-korzeniowego można ograniczyć do jednej wizyty dentystycznej.