Bóle zębów – co może być ich przyczyną?

Ból zębów chociaż często pojawia się bez wcześniejszych oznak, to jednak niejednokrotnie świadczy o rozwoju poważniejszego problemu. Przyczyny narastającego uczucia dyskomfortu można upatrywać się w wielu powodach, jednak kilka z nich należy mieć szczególnie na uwadze. Pierwszą, a zarazem najpowszechniejszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która prowadzi do powstania próchnicy. Problem ten niesłusznie jest...

bagatelizowany, przez co efekty zlekceważenia powagi sytuacji bywają opłakane w skutkach. Innym powodem wystąpienia bolesności jest nadwrażliwość na zimne i gorące napoje oraz pokarmy. Jeśli ból jest długotrwały lub się nasila, powinniśmy rozważyć możliwość złamania zęba, bądź powstania stanu zapalnego dziąseł. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg dentystyczny (w szczególności leczenie kanałowe lub niewłaściwe założenie plomby) również mogą powodować uczucie bolesności. Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia powodów odczuwania bólu jest martwica zęba. Nieleczona może prowadzić nawet do przedostania się groźnych bakterii do krwiobiegu, które mogą przyczynić się do zachorowania na śmiertelne choroby.

Aby uchronić się przed bólem zębów należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Jeśli jednak zauważymy niepokojące objawy, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem stomatologiem.