Kiedy wskazane jest wykonanie resekcji korzenia zęba?

Leczenie endodontyczne wiąże się z ryzykiem powikłań, wskutek których zabieg resekcji korzenia zęba okazuje się jedyną słuszną metodą leczenia. Niemniej jednak decyzja o podjęciu terapii wymaga poparcia solidnymi argumentami, które wykluczą możliwość leczenia innymi drogami. Niemożność wykonania ponownego leczenia kanałowego jest pierwszym z czynników, przez który lekarz stomatolog może zdecydować się na wykonanie resekcji korzenia...

zęba. Najczęstszym powodem przeprowadzenia tego zabiegu jest brak możliwości udrożnienia kanału korzeniowego zęba, czy złamanie narzędzi dentystycznych w kanale korzeniowym. Innymi przykładami są zęby z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi oraz te, które samoistnie obumarły, nie powodując bolesnych dolegliwości przez wiele lat, jednocześnie powodując powstanie ziarniaka, torbieli czy ropnia. Dodatkową możliwością są wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu funkcjonalne i estetyczne uzupełnienie protetyczne, jakim jest wkład koronowo-korzeniowy oraz korona protetyczna, których założenie uniemożliwia powstała zmiana zapalna, której nie można leczyć w żaden inny sposób.

Prawidłowe wykonanie resekcji korzenia zęba otwiera możliwość ponownego leczenia, które może uratować przed koniecznością usunięcia dotkniętego chorobą zęba.