Na czym polega zabieg hemisekcji?

Zabieg hemisekcji w dosłownym tłumaczeniu oznacza „półcięcie”, czyli obcięcie połowy zęba. W praktyce oznacza to usunięcie jednego lub kilku korzeni zęba, przy pozostawieniu w obrębie kości wyrostka zębodołowego pozostałych korzeni. Hemisekcja dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest zabiegiem w pełni bezbolesnym. Specjalista chirurg-stomatolog za pomocą wiertła przecina odpowiednio ząb, po czym usuwa jego zbędną część. Zabieg ten...

najczęściej wykonywany jest na dolnych zębach trzonowych, jednak nie oznacza to, że zęby przedtrzonowe czy trzonowe górne nie są jemu poddawane. Co ważne, pozostawiona po zabiegu hemisekcji część uratowanego zęba, służy do odbudowy protetycznej – wykonania wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Podobnie jak w przypadku resekcji, hemisekcja ma na celu uratować możliwie jak najwięcej zdrowych zębów. Odwlekanie przeprowadzenia zabiegu może spowodować pojawienie się stanów zapalnych przy wierzchołku korzeni, co w efekcie będzie stanowiło zagrożenie zakażenia organizmu.

Chociaż zabieg hemisekcji jest w pełni bezbolesny, to podobnie jak w przypadku resekcji stanowi jedną z ostatnich metod ratowania uzębienia przed koniecznością usuwania zębów.