Co to jest okluzja?

Wydawać by się mogło, że okluzja, czyli sposób w jaki stykają się górne zęby z dolnymi, nie powinno wpływać na jakość uzębienia. Niestety, nieprawidłowości zgryzu mogą przyczynić się do odczuwania bólu, a nawet do utraty zębów. Co gorsza, choroba okluzyjna dotyczy coraz większej liczby Polaków. Pierwszym symptomem, który może świadczyć o pojawieniu się tego schorzenia są...

starte zęby. Przyczyną jest podświadome zaciskanie zębów w sytuacjach nerwowych oraz zgrzytanie zębami podczas snu, czyli tak zwany bruksizm. Wraz z bruksizmem pojawia się kruchość oraz ruchomość uzębienia. Nieleczona choroba prowadzi do znaczącego wychylenia się zębów do przodu. Osoby cierpiące na chorobę okluzyjną borykają się również z nadwrażliwością występującą podczas spożywania ciepłych i zimnych napojów oraz posiłków. Podobnie ból przy gryzieniu może sygnalizować problemy związane z ułożeniem narządu żucia. Niewątpliwie najbardziej uciążliwymi objawami choroby okluzyjnej są bolesne napięcia mięśni twarzy, szyi i karku oraz przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym.
Dodatkową niedogodnością jest starte szkliwo, co znacząco wpływa na stan zdrowia chorego. Choroba okluzyjna zaburza pracę mięśni żucia, zębów i stawów skroniowo-żuchwowych, przez co wielu pacjentów uskarża się na częste migreny. Pojawienie się wymienionych objawów wymaga konsultacji dentystycznych.