Jakie są metody leczenia choroby okluzyjnej?

Najważniejszym etapem leczenia choroby okluzyjnej jest jej prawidłowe zdiagnozowanie. Pacjenci bardzo często mylą objawy choroby z erozją szkliwa, dlatego ignorują konieczność konsultacji dentystycznych. Chociaż symptomy obu schorzeń są podobne, to należy pamiętać, że erozja szkliwa spowodowana jest wpływem niszczących szkliwo kwasów, które znajdują się w pożywieniu oraz żołądku. Istnieje kilka metod leczenia choroby okluzyjnej, które...

należy dostosowywać do indywidualnego przypadku pacjenta. Jedną z nich jest ekwilibracja. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny oraz – co ważniejsze dla pacjentów – bezbolesny. Ekwilibracja polega na wybiórczym szlifowaniu szkliwa tych zębów, które biorą udział w tak zwanych przedwczesnych kontaktach. W ten sposób zgryz zostaje wyrównany. Inną mniej inwazyjną metodą jest korekta istniejących wypełnień. Dodanie, ujęcie lub zmiana kształtu plomby często są wystarczającymi krokami, aby zahamować proces ścierania się zębów. W zależności od zaawansowania choroby, dentysta może również zaproponować zabieg rekonstruujący zęby lub zabieg ortodontyczny. Najrzadszą, aczkolwiek skuteczną metodą leczenia choroby okluzyjnej jest operacja ortognatyczna.
Warto mieć na uwadze, że stałe zęby powinny posłużyć nam przez długie lata, dlatego odpowiednia higiena, kontrola swoich odruchów i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa zdrowego uśmiechu.