Kiedy potrzebne jest wypełnianie zębów mlecznych?

Zdrowe zęby mleczne stanowią podstawę dla prawidłowego rozwoju zgryzu, a także pozwalają na poprawne ukształtowanie się zębów stałych. Stąd też, od samego początku należy je objąć należytą opieką. Niestety, wiele osób wciąż posiada błędne przekonanie, że mleczaki nie wymagają leczenia. Tymczasem jest wprost przeciwnie, ponieważ początkowe, przejściowe uzębienie człowieka, ze względu na swoją delikatność, jest wysoce...

narażone na atak próchnicy.

Leczenie mlecznych zębów nie należy do najprostszych wyzwań. Jeśli zostaną one w znacznym stopniu zaatakowane przez próchnicę, najczęściej przeprowadza się zabieg lapisowania, który opiera się na impregnacji zęba za pomocą azotanu srebra. Postępowanie to jest trzykrotnie powtarzane, po czym po pewnym czasie zakłada się wypełnienie w lapisowanym zębie. W procesie wypełniania zębów mlecznych stosuje się specjalne małe plomby (tzw. plombki), które mogą występować w różnych kolorach, a niekiedy bywają nawet brokatowe. Mały pacjent sam może dobrać sobie kolor plomby. Co istotne, wypełniania tego rodzaju posiadają także zdolność uwalniania fluoru, dzięki czemu ryzyko ponownego ataku próchnicy zostaje znacząco zredukowane.

Uniknięcie dolegliwości ze strony zębów mlecznych jest możliwie w głównej mierze dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym, które na tym etapie powinny być inicjowane przede wszystkim przez rodziców i opiekunów dziecka.