Czy wybielanie zębów jest bolesne?

Powszechnie stosowany w preparatach do wybielania zębów azotan potasu i fluor mogą wywoływać nadwrażliwość zębów. Chociaż producenci tego typu preparatów zapewniają, że środki wybielające mogą wywołać nieznaczny dyskomfort, wiele osób uskarża się na wyraźnie bolesności dziąseł i zębów. Wiele środków wybielających może działać drażniąco na dziąsła. W efekcie powstają nadżerki, ranki i pękające podrażnienia, które stanowią...

bezpośrednią przyczynę odczuwania bolesności. Sytuacja taka ma miejsce, gdy nakładki nazębne zostały źle wykonane – niedostatecznie zakrywają dziąsła, bądź są zbyt wysokie, przez co drażnią tkanki miękkie nad zębem. Możliwe jest również odczuwanie ucisku, rozpierania lub ściskania zębów podczas wybielania, które utrzymuje się nawet kilka dni po zabiegu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest utlenianie związków organicznych znajdujących się w szkliwie oraz zębinie. Pozbywając się niekorzystnych barwników, jednocześnie odwadniamy nasze zęby, przez co stają się bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Poprzez odsłonięte kanaliki zębinowe przedostają się impulsy, które drażnią zakończenia nerwowe.
Mimo przedstawionych możliwych niedogodności nie należy się obawiać wybielania zębów, pod warunkiem, że decydujemy się na przeprowadzenie zabiegu w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Doświadczony lekarz zna metody, dzięki którym ból zostanie wyeliminowany do minimum.