Co należy wiedzieć o wybielaniu zębów?

Wybielanie zębów często budzi wiele pytań. Czy zabieg ten jest bolesny? Która metoda jest najbardziej skuteczna? I co najważniejsze, czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Wyniki badań dowodzą, że nie ma realnych zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na stan zdrowia pacjenta. Stosowane obecnie preparaty do wybielania zębów często są łagodniejsze od kwasów zawartych w niektórych pokarmach. Co ciekawe...

zawierają również fluor i azotan potasu, które remineralizują szkliwo. Niemniej jednak istnieje kilka przeciwwskazań uniemożliwiających poddanie się wybielaniu zębów, przez co zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego. Zanim podejmiemy decyzję o wybielaniu, skontaktujmy się z lekarzem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i zbadaniu zębów podpowie, jaka metoda będzie dla nas najbardziej skuteczna a zarazem bezpieczna. Zdecydowanie odradzamy wybielanie zębów mlecznych oraz stałych u osób bardzo młodych. Chociaż nie zgromadzono wystarczającej dokumentacji, by jednoznacznie stwierdzić, że wybielanie może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, z reguły odracza się stosowanie preparatów wybielających u kobiet w ciąży. Niewskazane jest również wybielanie u osób z nadwrażliwością zębów czy obnażonymi szyjkami zębowymi.
Przed wybielaniem należy oczyścić zęby z osadu, kamienia oraz uzupełnić ewentualne ubytki. Dopiero tak przygotowane uzębienie można w bezpieczny sposób poddać działaniu preparatów wybielających.