Kiedy potrzebne jest lakowanie zębów?

Lakowanie jest krótkim, bezbolesnym i dosyć skutecznym zabiegiem, który polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd znajdujących się na zębach, a zwłaszcza na powierzchni zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Procesowi lakowania poddaje się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Ma to na celu zabezpieczenie ich przed próchnicą. Najlepszy czas na udanie się w tej sprawie do dentysty przypada...

na okres następujący tuż po wyrżnięciu zębów (do 6 miesięcy po tym fakcie), ponieważ wtedy możemy być jeszcze pewni, że nie zostały one dotknięte próchnicą. Zabieg po raz pierwszy przeprowadza się więc u 2-3 latków.

Z racji tego, że lakowanie w ogóle nie wywołuje bólu, czy innych przykrych doznań, stanowi ono bardzo dobrą okazję ku temu, by po raz pierwszy wybrać się z dzieckiem do dentysty. W ten sposób będzie ono miało szansę na bezstresowe zapoznanie się z tym specjalistą, a także z warunkami i specyfiką gabinetu. Warto dodać, że lakowanie przeprowadza się u dentysty kilkakrotnie i konsekwentnie, to jest w miarę pojawiania się w buzi dziecka kolejnych zębów. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym wypadku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że maluch będzie cierpiał na dolegliwości związane z próchnicą zębów mlecznych.

Lakowanie jest zabiegiem o bardzo dużej wadze, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że próchnica jest dolegliwością zaraźliwą, przez co z łatwością przenosi się z zębów mlecznych na stałe.