Pierwsza szczoteczka dla dziecka – jaką wybrać?

Zęby mleczne są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Dlaczego? Chociażby dlatego, że to na nich uczymy się zdrowych nawyków stomatologicznych, jak i dbania o prawidłową higienę i pielęgnację jamy ustnej. Warto, by pierwsza szczoteczka do zębów była dla dziecka świetnym kompanem do zabawy. O pielęgnację jamy ustnej malucha należy dbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych...

zębów. Wystarczy regularnie masować dziecku dziąsła gazikiem namoczonym z przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Kiedy pojawi się pierwszy ząb, zainwestujmy w specjalną szczoteczkę dla niemowląt. Model dostosujmy do rozmiarów buzi naszej pociechy. Ważne, by główka szczoteczki była zaokrąglona, zaś włosie miękkie, dzięki czemu unikniemy ryzyka uszkodzenia delikatnych dziąseł. Na opakowaniach szczoteczek znajdziemy informacje, dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest dany model. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni dokonanego wyboru, warto skonsultować go z lekarzem stomatologiem.
Podobnie jak w przypadku szczoteczek do zębów dla dorosłych, niezwykle istotna jest ich regularna wymiana na nowe. W przypadku dzieci, szczoteczkę należy wymieniać kiedy tylko zauważymy ślady zużycia, nie rzadziej jednak niż co 3 miesiące. Co więcej, dla bezpieczeństwa dziecka powinniśmy stosować szczoteczkę manualną, którą możemy wymienić na elektryczną dopiero po ukończeniu 3 roku życia.