Szczoteczka z twardym czy miękkim włosiem – która będzie odpowiednia?

Decydując się na zakup szczoteczki do zębów często nie zastanawiamy się, która spośród setek dostępnych modeli będzie dla nas odpowiednia. Pozostawienie tej decyzji przypadkowi zazwyczaj nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego warto zwrócić uwagę na to, który rodzaj włosia spełni swoje zadanie najlepiej. Szczoteczki do zębów o miękkim włosiu polecane są przede wszystkim dzieciom, których dziąsła...

nie są tak silne, jak dziąsła osób dorosłych. Delikatniejsze włosie nie podrażni jamy ustnej, dzięki czemu dziecku nie grozi uczucie dyskomfortu. Jeśli cierpimy na choroby dziąseł, również powinniśmy korzystać z tego rodzaju szczoteczek do zębów. Jednak najczęściej polecanym przez dentystów modelem szczoteczek do zębów są szczoteczki o średniej twardości włosia. Są najbardziej uniwersalne, dzięki czemu nie podrażniają dziąseł przy jednoczesnym usuwaniu bakterii oraz resztek jedzenia. Szczoteczki o twardym włosiu przeznaczone są wyłącznie dla osób o zdrowych dziąsłach, które walczą z kamieniem i osadem nazębnym.
Interesującą alternatywą są szczoteczki do zębów o mieszanym stopniu twardości włosia. Jako kompromis powyżej opisanych modeli pozwalają osiągnąć zadowalające efekty, bez ryzyka uszkodzenia dziąseł.