Czym jest „biała dieta”?

Decydując się na wybielanie zębów nie wystarczy udać się do najlepszego gabinetu stomatologicznego w mieście. Efekt wybielania w dużej mierze zależy od samego pacjenta. To co spożywamy ma znaczący wpływ na powodzenie zabiegu, dlatego jeśli zależy nam na długotrwałej poprawie wyglądu uzębienia, należy przestrzegać tak zwanej „białej diety”. „Białą dietę” należy rozpocząć już od momentu...

opuszczenia gabinetu stomatologicznego. Przez dwie godziny od zabiegu nie można spożywać pokarmów ani napojów, z wyjątkiem wody mineralnej. Kolejne 48 godzin wiąże się z unikaniem posiłków, których składniki mogą barwić zęby. Powodem jest wrażliwość szkliwa na barwniki, które mogą wniknąć w strukturę zęba. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybielanie zębów za pomocą nakładek wybielających, czas trwania diety należy wydłużyć nie tylko o czas trwania kuracji, ale również o dodatkowe 3 dni po wybielaniu. "Biała dieta" wymaga od pacjentów wystrzegania się kawy, czerwonego wina, herbaty (nawet białej i zielonej), ciemnych soków, a nawet części owoców i warzyw, takich jak buraki, jagody czy szpinak. Produkty te należy zastąpić drobiem, rybami, białym makaronem oraz wszelkimi innymi, które nie wpłyną na kolor uzębienia.
Dodatkowym zaleceniem jest stosowanie łagodnej pasty do zębów, która usunie ewentualne powierzchniowe przebarwienia i osady.