Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Regularna wymiana szczoteczki do zębów jest równie istotna, co stosowanie odpowiedniej pasty do zębów czy kontrolne wizyty u dentysty. Niezależnie od tego, czy używamy manualnej, czy też elektrycznej szczoteczki, powinniśmy codziennie zwracać uwagę na stan włókien, ponieważ w dużej mierze to od nich zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Zdecydowana większość dentystów jest zgodna co do...

częstotliwości wymiany szczoteczki do zębów na nową. Optymalnie powinniśmy zmieniać szczoteczkę nie rzadziej niż co 3 miesiące. Przeprowadzone badania dowodzą, że po 3 miesiącach standardowego użytkowania, włókna szczoteczki stają się diametralnie mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z dziąseł i zębów, niż ma to miejsce w przypadku nowych szczoteczek. Wynika to z niemożności dotarcia włókien do wszystkich zakamarków jamy ustnej, przez co szczoteczka do zębów staje się mniej skuteczna.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość wymiany szczoteczki są przebyte choroby. Kiedy podczas infekcji jamy ustnej myjemy zęby szczoteczką do zębów, wiele bakterii przedostaje się na włókna, na których swobodnie może się rozwijać. W ten sposób nawet jeśli poczujemy się lepiej możliwe jest zajście reinfekcji spowodowane bakteriami przeniesionymi ze szczoteczki. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zmiana szczoteczki do zębów na nową po każdym przeziębieniu czy grypie.