Czy spożywane napoje zabarwiają nasze zęby?

Każdy z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu. Niestety, wygląd naszych zębów w dużej mierze zależy od genów, dlatego często jedynym wyjściem jest wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jednocześnie prawidłowa pielęgnacja może pomóc w utrzymaniu satysfakcjonującego odcienia zębów. Osoby, które poddały się zabiegowi wybielania zębów, ale również te, których zęby wykazują tendencję do odkładania kamienia...

Każdy z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu. Niestety, wygląd naszych zębów w dużej mierze zależy od genów, dlatego często jedynym wyjściem jest wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jednocześnie prawidłowa pielęgnacja może pomóc w utrzymaniu satysfakcjonującego odcienia zębów.

Osoby, które poddały się zabiegowi wybielania zębów, ale również te, których zęby wykazują tendencję do odkładania kamienia nazębnego, powinny zwracać szczególną uwagę na spożywane napoje. To one, spożywane regularnie i w sporych ilościach, mają duży wpływ na odcień zębów – bieli bardziej szkodzi tylko palenie. Chodzi tu przede wszystkim o kawę i herbatę, w tym herbaty kolorowe, ale nie tylko. Wszelkie słodzone, gazowane napoje również pozostawiają na zębach osad. Ponadto osłabiają szkliwo, przez co jest bardziej podatne na próchnicę i właśnie powstawanie przebarwień. Jeśli chcemy zachować biel zębów, konieczne będzie również ograniczenie spożycia czerwonego wina, a także wszelkich soków, a w szczególności tych z ciemnych owoców, na przykład porzeczki.

Tuż po zabiegu wybielania zębów najlepiej wyeliminować przez pewien czas wszelkie barwiące napoje i stosować białą dietę. Aby jak najdłużej podtrzymać efekty należy również pamiętać również o regularnym usuwaniu kamienia zębnego u stomatologa.