Jakie są etapy powstawania próchnicy?

Próchnica to jedna z najbardziej uciążliwych chorób jamy ustnej. Niestety, jest jednocześnie chorobą powszechną, szczególnie u dzieci – nawet 8 na 10 maluchów ma próchnicę. Na tę dolegliwość są narażone w szczególności osoby o słabym szkliwie, jednak prawda jest taka, że próchnicę najczęściej powoduje nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Na szczęście choroba przebiega etapowo, dlatego wczesna...

Próchnica to jedna z najbardziej uciążliwych chorób jamy ustnej. Niestety, jest jednocześnie chorobą powszechną, szczególnie u dzieci – nawet 8 na 10 maluchów ma próchnicę. Na tę dolegliwość są narażone w szczególności osoby o słabym szkliwie, jednak prawda jest taka, że próchnicę najczęściej powoduje nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Na szczęście choroba przebiega etapowo, dlatego wczesna reakcja pozwoli uchronić zęby przed jej rozwojem.

Pierwszym etapem powstawania próchnicy jest demineralizacja szkliwa oraz pojawienie się białych plamek lub pasków na powierzchni zęba. Po zauważeniu zmian należy stosować preparaty z fluorem lub udać się do stomatologa na zabieg lakierowania – fluoryzacja zapobiegnie rozwojowi choroby. Jeśli zaniedbamy próchnicę na tym etapie, biała plamka ściemnieje. Oznacza to, że bakterie uszkodziły głębiej położone tkanki i powstał ubytek, który należy wyleczyć, borując ząb. Etap trzeci to dalszy rozwój bakterii, które atakują miazgę zęba. Ząb zaczyna wtedy boleć. Leczenie na tym etapie może, w zależności od wielkości ubytku, polegać na borowaniu lub na zatruciu zęba i oczyszczeniu kanałów. Zignorowanie objawów w tej fazie może prowadzić do najbardziej zaawansowanej postaci próchnicy, czyli martwicy miazgi. W zależności od stanu zęba, stomatolog może próbować go leczyć lub konieczna będzie ekstrakcja.