Co to jest periodontologia?

Periodontologia to bardzo specjalistyczna gałąź stomatologii, zajmująca się aparatem zawieszeniowym zęba, zwanym inaczej przyzębiem. Przyzębie składa się z tkanek otaczających ząb, a więc dziąseł i kości. Periodontologia interesuje się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, sposobami ich leczenia oraz profilaktyką. Dziedziny tej nie należy mylić z paradontologią – choć te dwie nazwy są ze...

Periodontologia to bardzo specjalistyczna gałąź stomatologii, zajmująca się aparatem zawieszeniowym zęba, zwanym inaczej przyzębiem. Przyzębie składa się z tkanek otaczających ząb, a więc dziąseł i kości.

Periodontologia interesuje się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, sposobami ich leczenia oraz profilaktyką. Dziedziny tej nie należy mylić z paradontologią – choć te dwie nazwy są ze sobą związane, oznaczają coś innego, gdyż paradontoza to najczęstsza choroba przyzębia. Niestety, choroba ta jest równie powszechna jak próchnica, a jej przyczyną jest bardzo często nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Na pojawianie się chorób przyzębia mają wpływ również inne czynniki, w tym genetyczne lub wady zgryzu, jednak zaniedbania przyspieszają ich rozwój. Do periodontologa powinniśmy się udać, kiedy zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany dziąseł. Często ignorowane utrzymujące się krwawienie dziąseł może być jednym z pierwszych objawów rozwijającej się paradontozy. Do objawów, które powinny wzbudzić czujność, należy również nadwrażliwość dziąseł, brzydki zapach z ust czy odsłonięcie szyjek zębowych. Przede wszystkim nie należy bagatelizować chorób przyzębia, gdyż niestety często prowadzą do utraty zębów.