Czy implanty mogą się odbarwić?

Założenie implantów stomatologicznych jest jedną z droższych metod uzupełniania braków w uzębieniu, jednakże stanowi najskuteczniejszy sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu. Nie oznacza to jednak, że samo wykonanie implantów gwarantuje śnieżnobiały uśmiech do końca życia. Ważna jest pielęgnacja “nowych” zębów. Czy implanty mogą się odbarwić? Odpowiedź brzmi nie, jednakże kryje mały haczyk. Implant stomatologiczny to niewielki...

Założenie implantów stomatologicznych jest jedną z droższych metod uzupełniania braków w uzębieniu, jednakże stanowi najskuteczniejszy sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu. Nie oznacza to jednak, że samo wykonanie implantów gwarantuje śnieżnobiały uśmiech do końca życia. Ważna jest pielęgnacja “nowych” zębów.

Czy implanty mogą się odbarwić? Odpowiedź brzmi nie, jednakże kryje mały haczyk. Implant stomatologiczny to niewielki wkręt, zazwyczaj tytanowy, który umieszczany jest na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Chociaż proces gojenia trwa kilka miesięcy, zintegrowanie wszczepu z kością przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji.

Zatem implant jest niczym innym jak naturalnym fundamentem, na który wykonuje się obudowę protetyczną – most, koronę lub protezę. To właśnie obudowa może ulec odbarwieniu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej po założeniu implantów. Osad nazębny i resztki jedzenia należy dokładnie i regularnie usuwać, najlepiej chwilę po spożyciu posiłków czy barwiących napojów, tak by ograniczyć działanie kwasów.

Z reguły implantów się nie wybiela, dlatego warto dbać o ich wygląd każdego dnia. Oczywiście istnieje możliwość wymiany korony na nową, o odpowiednio dobranym do pozostałych zębów kolorze, jednak koszt wstawienia nowej obudowy z pewnością przekroczy koszt preparatów do mycia i pielęgnacji zębów.