Czy fluor może być szkodliwy?

Fluor to składnik niemal wszystkich past do zębów oraz innych produktów do higieny jamy ustnej. Nic dziwnego, gdyż jest niezwykle ważny dla zdrowia naszych zębów, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje. Przede wszyskim fluor wzmacnia szkliwo, dzięki czemu jest odporniejsze na działanie bakterii, remineralizuje je w miejscach, w których doszło do ubytków, a także...

Fluor to składnik niemal wszystkich past do zębów oraz innych produktów do higieny jamy ustnej. Nic dziwnego, gdyż jest niezwykle ważny dla zdrowia naszych zębów, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje.

Przede wszyskim fluor wzmacnia szkliwo, dzięki czemu jest odporniejsze na działanie bakterii, remineralizuje je w miejscach, w których doszło do ubytków, a także częściowo neutralizuje kwasy wydzielane przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Jednak pasty do zębów nie są dla naszego organizmu jedynym źródłem fluoru – fluor dociera do nas również poprzez wodę, jedzenie, a nawet powietrze. Nadmiar tego pierwiastka może być niebezpieczny i narażać nasze kości na łamliwość, a zęby na podatność na działanie bakterii.

Jednak stosując pasty do zębów w prawidłowej ilości i płukając usta po umyciu, nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania fluoru. Fluor w paście do zębów działa miejscowo, a ponadto organizm osoby dorosłej przyswaja ten pierwiastek w kilku procentach. Inaczej jest w przypadku dzieci, których organizmy magazynują znacznie więcej fluoru. Dlatego tak ważne u dzieci jest stosowanie specjalnych past o obniżonej zawartości tego pierwiastka oraz uczenie ich dokładnego płukania zębów.