Czy guma do żucia rzeczywiście źle wpływa na zęby?

Kwestia wpływu gumy do żucia na stan uzębienia bywa sporna. Żucie gumy bez cukru po spożyciu posiłku może pomóc w walce z usuwaniem bakterii, ale tylko pod warunkiem, że nie żujemy jej przesadnie długo. Jakie zagrożenia niesie ze sobą żucie gumy do żucia? Odpowiedź znajdziecie Państwo poniżej. Częste i długotrwałe żucie gumy może przyczynić się...

Kwestia wpływu gumy do żucia na stan uzębienia bywa sporna. Żucie gumy bez cukru po spożyciu posiłku może pomóc w walce z usuwaniem bakterii, ale tylko pod warunkiem, że nie żujemy jej przesadnie długo. Jakie zagrożenia niesie ze sobą żucie gumy do żucia? Odpowiedź znajdziecie Państwo poniżej.

Częste i długotrwałe żucie gumy może przyczynić się do przeciążenia stawu żuchwowo-skroniowego. W efekcie coraz silniej zaciskamy szczękę, przez co zęby zaczynają się ścierać, a nawet łamać! Wielu lekarzy wiąże bruksizm z nadmiernym żuciem gumy. Oczywiście nie jest to jeden z powodów pojawienia się nocnego zgrzytania zębów, jednak istotnie, może być jednym z czynników wpływających na stan chorobowy. Gumy do żucia maskują nieprzyjemny zapach z ust, jednakże jego pochodzenie nie zawsze jest ściśle związane z posiłkiem, który spożyliśmy. Wiele chorób przewodu pokarmowego oraz zębów objawia się przez wydzielanie drażniącego zapachu, dlatego maskując go możemy zbagatelizować pojawiający się stan zapalny. Co więcej, wiele gum do żucia zawiera substancje słodzące, które sprzyjają powstawaniu próchnicy.

Aby ograniczyć ryzyko związane z żuciem gumy wystarczy zwracać uwagę na skład drażetek zamieszczony na opakowaniu. Jeśli nasze zęby są zdrowe, nie cierpimy na dolegliwości żołądkowe i unikamy gum do żucia z cukrem, nie powinniśmy przesadnie obawiać się ewentualnych powikłań.