Kto to jest pedodonta?

Stomatologia to dziedzina medycyny wyróżniająca się licznymi specjalizacjami. Jedną z nich jest pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca. Pedodonta specjalizuje się w chorobach zębów dzieci i wadami rozwojowymi zgryzu. Dziedzina została wyodrębniona ze względu na odmienną budowę zębów i całego układu stomatologicznego dzieci. Z odmiennej budowy wynikają specyficzne problemy, jakie dotykają dziecięce uzębienie. Pedodonta zajmuje się ich...

Stomatologia to dziedzina medycyny wyróżniająca się licznymi specjalizacjami. Jedną z nich jest pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca. Pedodonta specjalizuje się w chorobach zębów dzieci i wadami rozwojowymi zgryzu. Dziedzina została wyodrębniona ze względu na odmienną budowę zębów i całego układu stomatologicznego dzieci. Z odmiennej budowy wynikają specyficzne problemy, jakie dotykają dziecięce uzębienie. Pedodonta zajmuje się ich leczeniem, ale również leczeniem chorób błony śluzowej, ząbkowaniem oraz korekcją wad zgryzu u dzieci.

Gabinety stomatologii dziecięcej często są specjalnie przygotowane pod kątem małych pacjentów. Jest to ważne, gdyż wizyta u stomatologa prawie zawsze jest dla malucha źródłem stresu. Kolorowy, bardziej przyjazny gabinet oraz zabawki pomagają złagodzić nerwy wywoływane przez wizytę.

Należy pamiętać, że w czasie wyrzynania zębów ujawniają się wady zgryzu, a same zęby są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy. Z tego powodu na przegląd stomatologiczny należy wybierać się z dzieckiem nie rzadziej niż raz na pół roku. Przed pierwszą wizytą warto przeprowadzić konsultację, szczególnie jeśli dziecko boi się dentysty. Podczas takiej wizyty maluch ma okazję zapoznać się ze stomatologiem oraz obejrzeć gabinet i znajdujące się w nim sprzęty, co pozwoli zredukować stres podczas przyszłych zabiegów.