Co należy wiedzieć o aparacie ortodontycznym?

Współczesne aparaty ortodontyczne to skuteczny sposób leczenia wad zgryzu. Rosnąca popularność tej metody korekcji zgryzu wiąże się z tym, iż dostępne na rynku aparaty są coraz mniejsze, a co za tym idzie mniej widoczne, oraz bardziej komfortowe w użytkowaniu. Przed rozpoczęciem terapii należy jednak przemyśleć zalety i wady tego rozwiązania, gdyż leczenie trwa minimum kilka...

Współczesne aparaty ortodontyczne to skuteczny sposób leczenia wad zgryzu. Rosnąca popularność tej metody korekcji zgryzu wiąże się z tym, iż dostępne na rynku aparaty są coraz mniejsze, a co za tym idzie mniej widoczne, oraz bardziej komfortowe w użytkowaniu. Przed rozpoczęciem terapii należy jednak przemyśleć zalety i wady tego rozwiązania, gdyż leczenie trwa minimum kilka miesięcy.

Aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe oraz ruchome. Aparaty ruchome to te, które pacjent może zdjąć i założyć w dowolnym momencie, choć najczęściej zakłada się je na noc. Polecane są przy drobnych wadach zgryzu, które można skorygować w krótszym czasie. Z kolei aparaty stałe przytwierdzane są do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju, a usunąć je może jedynie stomatolog. W czasie leczenia pacjent co kilka miesięcy musi odbywać wizyty kontrolne, w czasie których dostosowywany jest ucisk drutu. To właśnie ten element prostuje zęby, niestety, czasem może być źródłem dyskomfortu. Aparaty stałe różnią się od siebie materiałem, z którego są zrobione, oraz rodzajem zamków, które utrzymują drut w miejscu. Dobór właściwego zależy od rodzaju wady, ale również od preferencji pacjenta. Czas trwania leczenia jest również kwestią indywidualną, jednak należy liczyć się nawet z wieloma miesiącami noszenia aparatu.