Czym różni się tradycyjna szczoteczka od szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczki elektryczne stają się obecnie coraz popularniejsze i są dostępne w wielu wariantach i przedziałach cenowych. Rosnącą popularność zawdzięczają wygodzie i prostocie użycia, która sprawia, że mycie zębów jest łatwiejsze i szybsze, oraz dokładności w usuwaniu płytki nazębnej, dzięki czemu pozostawiają w jamie ustnej uczucie czystości i świeżości. Czym różni się stosowanie szczoteczki elektrycznej od...

Szczoteczki elektryczne stają się obecnie coraz popularniejsze i są dostępne w wielu wariantach i przedziałach cenowych. Rosnącą popularność zawdzięczają wygodzie i prostocie użycia, która sprawia, że mycie zębów jest łatwiejsze i szybsze, oraz dokładności w usuwaniu płytki nazębnej, dzięki czemu pozostawiają w jamie ustnej uczucie czystości i świeżości. Czym różni się stosowanie szczoteczki elektrycznej od manualnej i czy każdy może używać szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna czyści zęby za pomocą wibrującej końcówki, która może mieć okrągły lub owalny kształt. Wysiłek, jaki wkładamy w poruszanie zwykłą szczoteczką, przejmuje ruchoma główka, która jest w stanie lepiej pozbyć się płytki nazębnej dzięki tysiącom mikrodrgań na minutę. Ergonomiczny kształt główki pozwala w łatwiejszy sposób dotrzeć do trudnych miejsc, które są często niedostępne dla szczoteczki manualnej. Urządzenia te mają więc wiele zalet, jednak należy również zwrócić uwagę na ich wady. Przede wszystkim ich niewłaściwe użycie może prowadzić do ścierania szkliwa oraz podrażnienia dziąseł. Wiele osób zbyt mocno przyciska szczoteczkę do zębów oraz zapomina o regularnej wymianie końcówek, które stają się twarde. Szczoteczka manualna jest bardziej delikatna dla zębów, dlatego zalecana jest dla osób z nadwrażliwością.