Czy implant może się nie przyjąć?

W przypadku implantów stomatologicznych trudno mówić o tym, że implant się nie przyjął czy został odrzucony przez organizm. Wynika to z tego, że materiał, z którego wykonane są implanty – stopy tytanu – są traktowane przez organizm jak tkanka własna. Jednak założenie implantu nie zawsze kończy się sukcesem. Czasami implant niewystarczająco zrasta się z kością....

W przypadku implantów stomatologicznych trudno mówić o tym, że implant się nie przyjął czy został odrzucony przez organizm. Wynika to z tego, że materiał, z którego wykonane są implanty – stopy tytanu – są traktowane przez organizm jak tkanka własna. Jednak założenie implantu nie zawsze kończy się sukcesem. Czasami implant niewystarczająco zrasta się z kością. Wtedy nie będzie dobrze pełnił swojej funkcji i musi zostać zdjęty.

Niepowodzenie wszczepienia implantu może wynikać z kilku czynników: nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu, ogólnych przyczyn zdrowotnych bądź też winy pacjenta. Pacjenci często zapominają o odpowiedniej higienie jamy ustnej i dbałości o implant. Wszelkie stany zapalne w jamie ustnej, ale również ogólnie osłabiona kondycja organizmu, mogą wpłynąć na proces zrastania się implantu z kością. Dlatego w czasie leczenia konieczny jest zdrowy tryb życia oraz unikanie alkoholu. Jednak nie zawsze to zaniedbania są przyczyną niepowodzenia – nawet przy dokładnej analizie możliwych chorób na proces leczenia mogą mieć wpływ ukryte choroby, o których pacjent nie wiedział przed zabiegiem.

Pierwsza nieudana próba nie oznacza, że pacjent nie będzie mógł skorzystać z tej formy leczenia. Konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny niepowodzenia, zaś po około dwóch-trzech miesiącach można podjąć kolejną próbę założenia implantu.