Jakie są rodzaje znieczuleń stosowanych u dentysty?

Wizyta u dentysty jest dla niektórych osób bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Wiele osób bardzo obawia się również bólu lub są nadwrażliwe na ból, dlatego źle znoszą nawet drobne zabiegi. Na szczęście w gabinetach stomatologicznych można skorzystać ze znieczulenia, które jest niezwykle skuteczne, łatwe w aplikacji oraz o prawie natychmiastowym działaniu. Znieczulenie miejscowe, stosowane najczęściej w czasie...

Wizyta u dentysty jest dla niektórych osób bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Wiele osób bardzo obawia się również bólu lub są nadwrażliwe na ból, dlatego źle znoszą nawet drobne zabiegi. Na szczęście w gabinetach stomatologicznych można skorzystać ze znieczulenia, które jest niezwykle skuteczne, łatwe w aplikacji oraz o prawie natychmiastowym działaniu.

Znieczulenie miejscowe, stosowane najczęściej w czasie zabiegów stomatologicznych, paraliżuje nerwy na wybranym obszarze jamy ustnej. Pacjent zachowuje swobodę ruchów oraz jest w stanie rozmawiać, jednak jest całkowicie pozbawiony czucia w miejscu leczenia. Znieczulenie aplikowane jest w formie zastrzyku. Jego działanie można szybko odczuć, zaś efekty mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin po zabiegu.

Kolejnym rodzajem jest znieczulenie złożone. Jest to znieczulenie miejscowe uzupełnione sedacją. Pacjent jest w stanie rozmawiać z dentystą i zachowuje swobodę ruchów, jednak jest zrelaksowany lub otumaniony i może wręcz nie pamiętać zabiegu.

W gabinetach stomatologicznych o wiele rzadziej niż pozostałe stosuje się znieczulenie ogólne. Można je przeprowadzać jedynie w odpowiednio wyposażonym miejscu oraz przy udziale anestezjologa, dlatego ten rodzaj znieczulenia stosuje się przy poważnych zabiegach dentystycznych w szpitalach.