Co to jest apektomia?

Współczesne metody leczenia chorób zębów oraz wad zgryzu pozwalają uniknąć powikłań, nieprzyjemnego i długotrwałego procesu leczenia, a w niektórych wypadkach nawet konieczności usunięcia zęba. Jedną z takich metod jest apektomia, czyli inaczej resekcja wierzchołka korzenia zęba. Jest to zabieg polegający właśnie na usunięciu wierzchołka korzenia przez kości szczęki lub żuchwy. Zabieg przeprowadza się, kiedy dochodzi...

Współczesne metody leczenia chorób zębów oraz wad zgryzu pozwalają uniknąć powikłań, nieprzyjemnego i długotrwałego procesu leczenia, a w niektórych wypadkach nawet konieczności usunięcia zęba. Jedną z takich metod jest apektomia, czyli inaczej resekcja wierzchołka korzenia zęba. Jest to zabieg polegający właśnie na usunięciu wierzchołka korzenia przez kości szczęki lub żuchwy. Zabieg przeprowadza się, kiedy dochodzi do zatrzymania górnych kłów, szczególnie jeśli pojawia się również wierzchołkowe usztywnienie korzenia.

Zabieg przeprowadzany jest w dwóch etapach: najpierw wierzchołek korzenia jest łamany, a następnie lekarz dokonuje wyciągu ortodontycznego obszaru koronowo-korzeniowego. Po zakończeniu zabiegu powstała rana jest zszywana; czasem również stomatolog dokonuje wypełnienia kanału korzeniowego. Czas gojenia się rany wynosi około dwóch tygodni, zaś kość, w której doszło do zmian, regeneruje się w przeciągu około sześciu miesięcy.

Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnoustrojowego – jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Technika wymaga wprawy lekarza, jednak dzięki nowoczesnym narzędziom ryzyko powikłań jest zmniejszone. Ze względu na to, że jest to forma interwencji chirurgicznej, po apektomii mogą pojawić się typowe objawy takie jak obrzęk, ból, ropnienie, zaczerwienienie w miejscu zabiegu.