Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?

Pierwsze implanty zębów zostały wszczepione w 1965 r. w Szwecji, a od tego czasu technologia zanotowała znaczne postępy. Dzięki temu implanty zębowe są bardziej estetyczne i komfortowe w użytkowaniu niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki zastosowanym materiałom i odpowiedniemu sposobi zakładania wykazują one również dużą stabilność i wytrzymałość. Najważniejszym elementem implantu jest śruba, wykonana zazwyczaj z tytanu....

Pierwsze implanty zębów zostały wszczepione w 1965 r. w Szwecji, a od tego czasu technologia zanotowała znaczne postępy. Dzięki temu implanty zębowe są bardziej estetyczne i komfortowe w użytkowaniu niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki zastosowanym materiałom i odpowiedniemu sposobi zakładania wykazują one również dużą stabilność i wytrzymałość.

Najważniejszym elementem implantu jest śruba, wykonana zazwyczaj z tytanu. Śruba ta jest pusta w środku; wkręca się ją w kość szczęki lub żuchwy tak, jakby był to korzeń zęba. Na wystającej ponad kość części śruby mocuje się z kolei tak zwaną koronę, która ma przypominać naturalny ząb pacjenta i jest dopasowana do jego zgryzu. Korony wykonuje się z różnych materiałów, a do najpopularniejszych należy porcelana oraz cyrkon. Odpowiednia technika wszczepiania implantu sprawia, iż jest on stabilny, zaś materiały wykorzystane do zrobienia korony decydują o jej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Sama śruba może pozostawać w kości przez wiele lat bez konieczności jej wymiany, zaś przy odpowiedniej pielęgnacji nie ma również konieczności wymiany koron. Wymiany dokonuje się, gdy na skutek urazu mechanicznego implant ukruszył się i wygląda nieestetycznie. Jednak zazwyczaj nie ma takiej konieczności i implant może służyć pacjentowi wiele lat.