Co jest przyczyną cofania się dziąseł?

Cofanie się dziąseł, zwane również w terminologii fachowej recesją, polega na odsłonięciu szyjek zębowych na skutek przesunięcia się linii dziąseł. Jest to zjawisko, którego nie można bagatelizować zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Niestety, taki ząb staje się nadwrażliwy. Jest to spowodowane tym, iż korzeń zęba, w którym znajduje się unerwienie, nie posiada szkliwa,...

Cofanie się dziąseł, zwane również w terminologii fachowej recesją, polega na odsłonięciu szyjek zębowych na skutek przesunięcia się linii dziąseł. Jest to zjawisko, którego nie można bagatelizować zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Niestety, taki ząb staje się nadwrażliwy. Jest to spowodowane tym, iż korzeń zęba, w którym znajduje się unerwienie, nie posiada szkliwa, a kiedy nie jest już chroniony przez dziąsło, wszelkie bodźce są przenoszone bezpośrednio do nerwów. Brak szkliwa naraża zęby również na powstawanie próchnicy, gdyż odsłonięta powierzchnia zęba jest mniej zmineralizowana.

Do cofania dziąseł dochodzi najczęściej z kilku powodów: w wyniku zapalenia dziąseł lub innego typu podrażnienia lub uszkodzenia mechanicznego, paradontozy, wad zgryzu. Niewiele osób zdaje sobie sprawię, że również nieprawidłowe szczotkowanie zębów często prowadzi do recesji dziąseł. Dzieje się tak, gdy oddziałujemy na powierzchnię zęba ze zbyt dużą siłą, a większość osób ma tendencję do mocnego „szorowania” zębów okrężnymi ruchami. Wiele osób wybiera również zbyt twarde szczoteczki, myśląc, że dokładniej czyszczą zęby. Jeśli zauważysz, że dziąsła są spuchnięte lub co gorsza krwawią, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.