Po co lakować dzieciom zęby?

Lakowanie zębów to prosty i bezbolesny zabieg, który przynosi świetne efekty w profilaktyce próchnicy u dzieci. Zazwyczaj przeprowadza się go na zębach trzonowych i przedtrzonowych, gdyż to właśnie one są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy. By mieć pewność, że lakowany ząb jest zdrowy (jest to warunek konieczny), na zabieg należy udać się, kiedy tylko piątki...

i szóstki zaczną się wyrzynać u dziecka.

Zęby trzonowe i przedtrzonowe charakteryzują się specyficzną budową. Ze względu na liczne bruzdy są one trudniejsze do wyczyszczenia, szczególnie dla dziecka. Jednak nawet przy prawidłowej higienie w bruzdach mogą zalegać resztki jedzenia, a to w połączeniu z ciepłym i wilgotnym środowiskiem prowadzi do szybkiego namnażania bakterii, również próchnicotwórczych. Bakterie podczas przemiany materii tworzą kwasy, które następnie uszkadzają szkliwo. Tak właśnie powstaje próchnica, której leczenie na późniejszym etapie kosztuje sporo czasu i dziecięcych nerwów. Lakowanie to zabieg, który pozwala uchronić zęby przed rozwojem próchnicy – szczeliny są wypełniane specjalnym preparatem, który tworzy barierę ochronną przed bakteriami. Do trudno dostępnych miejsc nie docierają resztki jedzenia, co pozwala zachować ich zdrowie.

Im wcześniej zęby zostaną zalakowane, tym mniejsza będzie szansa na rozwój próchnicy. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci, gdyż ich zęby stałe oraz mleczne są mniej zmineralizowane niż zęby dorosłych. To oznacza, że są bardziej podatne na kwasy wytwarzane przez bakterie, a próchnica bardzo szybko się rozwija i szybko rozprzestrzenia w jamie ustnej.