Czy po zabiegu wybielającym zęby są wrażliwe?

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. I nic dziwnego, gdyż ten stosunkowo prosty zabieg jest bezpieczny i daje wspaniałe efekty. Jednak nawet w przypadku tak nieinwazyjnego zabiegu należy liczyć się z pewnymi niepożądanymi skutkami ubocznymi – chodzi tu przede wszystkim o czasową nadwrażliwość zębów, która może powodować pewien dyskomfort. Zabieg wybielania zębów...

przeprowadzony w profesjonalnym, zaufanym gabinecie gwarantuje wykorzystanie najwyższej jakości preparatów w odpowiednich dawkach. Jednak nawet umiejętności stomatologa i prawidłowa procedura nie są w stanie uchronić posiadaczy wrażliwych zębów przed czasowo zwiększoną nadwrażliwością na niektóre czynniki, takie jak ciepło, zimno czy kwaśne napoje i jedzenie. Z kolei dziąsła mogą zareagować zaczerwienieniem, opuchnięciem i podrażnieniem. Są to jednak zjawiska powszechne, występujące u większości pacjentów, które w normalnych okolicznościach powinny ustąpić po około dwóch-trzech dniach.

Pacjent, który decyduje się na wybielanie zębów, powinien zwracać szczególną uwagę na utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a także na spożywane pokarmy oraz napoje. Podczas wybielania wykluczone są produkty, które mogą podrażniać szkliwo, na przykład napoje gazowane czy cytrusy, a także produkty barwiące, na przykład ciemne owoce. Wskazane jest również stosowanie preparatów z fluorem, które wzmocnią zęby.