Dlaczego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest ważne?

Szczotkowanie zębów nie usuwa wszystkich resztek jedzenia lub całej płytki nazębnej. Część z nich znajduje się w przestrzeniach międzyzębowych, do których włosie szczoteczki raczej nie dociera. Dlatego tak ważne jest ich dodatkowe czyszczenie. Jaka jest skuteczna metoda czyszczenia przestrzeni międzyzębowych? Zdecydowanie nitkowanie przy użyciu specjalistycznych nici dentystycznych. Inną może być dynamiczne płukanie jamy ustnej płynem...

stomatologicznym. Można także wybrać taśmę dentystyczną, flossery czy irygatory wodne. Najbardziej precyzyjne są nici dentystyczne. Pojawiły się także na rynku specjalistyczne szczoteczki międzyzębowe, które powinny być dobierane w gabinetach dentystycznych.

Jak często należy używać nitki?

Wszystkich produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używamy regularnie, minimum 2 razy dziennie, przy okazji szczotkowania zębów. Zaleca się stosowanie nici po każdym posiłku. W drogeriach możemy nabyć nici woskowane, niewoskowane, z fluorem, z środkiem wybielającym, antybakteryjne, z zapachem mięty.

Czy czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Używanie nici dentystycznych nie wymaga specjalnych umiejętności. Niemniej jednak, można poprosić o udzielenie instruktarzu lekarza stomatologa. Natomiast szczoteczki do higieny międzyzębowej wyposażone są w miękkie włosie o elastycznej strukturze. Ich używanie nie wymaga siły, ale właściwy rozmiar – ze względu na indywidualna budowę anatomiczną zębów – musi zostać dobrany przez lekarza.