Czy zęby mądrości należy usuwać?

Wyrastają często powodując nieznośny ból, bywają kłopotliwe i budzą wiele pytań – zęby mądrości, zwane także ósemkami, potrafią przysporzyć sporo problemów. Czy ekstrakcja ósemek jest zawsze konieczna? Nie. Zaleca się ją pacjentom, u których zęby wyrosły w nieprawidłowy sposób lub są chore i powodują zakażenie oraz stany zapalne. Oczywiście zęby mądrości można leczyć, aczkolwiek to...

bardzo trudny proces, który nie zawsze daje optymalne efekty. Nieregularny kształt, zakrzywione lub zarośnięte kanały czy dziwny kształt korzenia z pewnością utrudniają leczenie kanałowe. Niestety, ze względu na położenie ich prawidłowa higiena jest znacznie utrudniona, co sprawia, że są bardziej narażone na rozwój bakterii i tworzenie się stanów zapalnych.

Jakie są wskazania do usunięcia ósemek?

Głównie są to względy medyczne, związane z rozwojem próchnicy. Dodatkowo, usuwa się je w przypadku stwierdzenia torbieli i stanów zapalnych dziąseł mających swoje źródło w zębach mądrości. Ósemki często usuwa się również podczas leczenia ortodontycznego. Jest to spowodowane tym, że samo ich wyrastanie niejednokrotnie deformuje już ukształtowany zgryz.

Zdarza się również, że korona zęba mądrości może wrastać w policzek i powodować uszkodzenie tkanek miękkich i stany zapalne.

Kiedy nie trzeba poddawać się zabiegowi?

Zabieg każdorazowo poprzedzony jest wnikliwą diagnostyką. Jeśli ząb nie wykazuje zmian chorobowych, a jego usytuowanie nie powoduje żadnych dolegliwości, nie ma potrzeby przeprowadzania zabiegu usunięcia.