Czy palenie papierosów szkodzi zębom?

Oczywiście, że palenie szkodzi zębom, i to w bardzo dużym zakresie. Nie tylko powoduje nieestetyczne i bardzo trudne do usunięcia przebarwienia, ale też wpływa na kondycję oraz żywotność zębów. Dlatego chcąc zachować biały uśmiech, po usunięciu przebarwień należy najlepiej zrezygnować z palenia. Przede wszystkim dym obniża poziom witaminy C, a to sprawia, że znacznie zmniejsza...

się odporność oraz wytrzymałość naczyń krwionośnych. Niedobory witaminy C mogą być również przyczyną szkorbutu. Ponadto u palaczy występuje krwawienie z dziąseł, obluzowanie zębów i większa podatność na wszelkiego rodzaju choroby przyzębia, w tym parodontozę. Poza tym palenie może wywołać raka warg oraz języka, a także być przyczyną przedwczesnego wypadania zębów. Nie należy także zapominać o obecności nieświeżego oddechu.

Czy papieros ma wpływ na kamień nazębny?

Papierosy są jednym z głównych winowajców powstawania kamienia nazębnego. Dym zawierający nikotynę i substancje smoliste najpierw osiada na zębach. Palenie bardzo mocno uszkadza także szkliwo zębów. Szacuje się, że w wieku dorosłym palacze tracą co najmniej 5 zębów, a osoby niepalące maksymalnie 3 . Dodatkowo, zęby palacza są o wiele bardziej podatne na próchnicę, parodontozę, zakażenia bakteryjne, łamliwość i kruchość szkliwa.