Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawienie z dziąseł dotyka ponad połowy naszej populacji. Dla wielu osób nie jest żadnym sygnałem ostrzegawczym, ani tym bardziej powodem do tego, by poszukać przyczyny problemu. Tymczasem może to być jeden z czynników wywołujących choroby przyzębia, a także sygnał o postępującej chorobie...

Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawienie z dziąseł może zostać spowodowane nieodpowiednim doborem szczoteczki do zębów, lub zbyt intensywnym i nieuważnym szczotkowaniem. Podrażniane dziąsła będą uszkadzane, a tym samym będą krwawiły.

Jakie czynniki mogą powodować krwawienie z dziąseł?

Krwawienie z dziąseł może mieć przyczynę leżącą bezpośrednio w jamie ustnej. Na taki stan mogą mieć wpływ nieprawidłowo założone plomby, a także uciskające uzupełnienia protetyczne i parodontoza. Co więcej, może być spowodowane przez bruksizm – ocieranie się żuchwy o górną szczękę, popularnie nazywane „nocnym zgrzytaniem zębów”.

Czego objawem mogą być krwawiące dziąsła?

Do najczęstszych chorób powiązanych z dolegliwością jest cukrzyca, choroby tarczycy, wątroby oraz krwi. Dodatkowo krwawiące dziąsła mogą być oznaką niedoborów witamin C i K, zaburzeń hormonalnych, a także być wynikiem przyjmowania niektórych leków rozrzedzających krew.

Czy problem należy konsultować?

Zdecydowanie tak. Znalezienie przyczyny nie zawsze jest proste. Nawet jeśli okazuje się, że przyczyną jest nieprawidłowe szczotkowanie warto zapytać specjalisty, w jaki sposób należy to robić, by nie powodować takich sytuacji. Co więcej, podrażnione miejsca są bardziej podatne na infekcje bakteryjne.