Dlaczego powinno się czyścić język?

Chociaż język jest integralną częścią jamy ustnej, niewiele osób dba o to, by był on na równi traktowany z zębami. Czyszczenie języka nie jest ani propagowane, ani tym bardziej praktykowane. Ponieważ stomatolodzy wyraźnie wskazują, że należy poddawać go codziennej higienie powstaje pytanie: dlaczego w ogóle powinno się czyścić się język?

Otóż jest to organ, który bierze czynny udział w jedzeniu oraz piciu, a więc tak samo jak na zębach, powstają na nim kolonie szkodliwych bakterii, które wymagają usunięcia.

Co sprawia, że język jest siedliskiem bakterii?

Język – oprócz swoich funkcji – jest specyficznym organem o dużej wilgotności i niemałej powierzchni. W związku z tym stanowi się idealne siedlisko dla bakterii, które w tym miejscu znajdują idealne warunki do rozmnażania. Co więcej, w pewnym sensie język również ulega zanieczyszczeniu. Jego nierówna powierzchnia sprzyja pojawianiu się bakterii i tworzy się na nim płytka bakteryjna analogiczna do tej, która powstaje na zębach.

Kto powinien szczotkować język?

Bezspornie każdy. Wystarczy do tej czynności zwykła szczoteczka do zębów. Idealnie, jeśli zrobimy to po każdym posiłku, obowiązkowo przy każdorazowym myciu zębów.