Jak dbać o higienę protezy?

Stosowanie protez zębowych znacznie podnosi komfort i sprawia, że wiele osób może na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem. Niemniej jednak brak właściwej dbałości o higienę może bardzo szybko stać się przyczyną kolejnych niedogodności. Jak dbać o higienę protezy? Odpowiednia higiena protezy zębowej nie odbiega w swojej regularności od zaleceń czyszczenia zębów. Przynajmniej dwa razy dziennie...

konieczne jest jej umycie. Z racji swojej funkcji proteza ma nieustanny kontakt z pożywieniem oraz napojami, które w momencie rozkładu stają się pożywką dla bakterii rozwijających się w jamie ustnej. Brak właściwej higieny ma wpływ na nieświeży oddech, zmianę smaku potraw, a także choroby dziąseł.

Czy nie wystarczy nocne „moczenie”protezy?

Zdecydowanie nie. Choć nadal jest to powszechny i zły nawyk trzeba czym prędzej od niego odstąpić. Woda nie jest w stanie samodzielnie wypłukać resztek jedzenia, usunąć osadu i pozbyć się bakterii. Dlatego koniecznie należy wybierać preparaty przeznaczone do pielęgnacji protezy zębowej. Dostępne są w postaci proszków, kapsułek oraz past. Szczoteczka również skutecznie usuwa osad i resztki pożywienia. Wybieramy te o twardym włosiu. Jeśli szczoteczka zostanie użyta wraz z przeznaczonymi do czyszczenia protez preparatami, które chronią powierzchnię protezy i mają działanie antybakteryjne. Szkodliwe natomiast jest używanie wody utlenionej, która uszkadza akryl.

Czy są inne sposoby na odświeżenie protezy?

Oprócz regularnego czyszczenia, można cyklicznie poddawać protezę czyszczeniu za pomocą ultradźwiękowej myjki do protez. Są one dostępne w wielu gabinetach stomatologicznych. Myjki powodują całkowite usunięcie przebarwień i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów.