Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj po 6 miesiącu życia. Najczęściej ten proces jest nie tylko trudny, ale przede wszystkim bolesny dla malucha. Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania? Czym jest ząbkowanie? Jest to trójfazowy proces, który trwa kilkadziesiąt tygodni. Pierwsza faza to ukształtowanie się korony zęba i mineralizacja szkliwa oraz zębiny i rozpoczęcie się formowanie korzenia....

Faza druga to widoczne ukazanie się korony zęba w jamie ustnej, rozbudowa kości wyrostka i formowanie zębodołów i struktury przyzębia (dziąsło). Trzecia faza to zamknięcie otworu wierzchołkowego i uformowanie się korzenia.

Skąd bierze się ból i czy można go uniknąć?

Ból powodowany jest naciskiem zawiązka zęba na kość i unerwioną tkankę. Samego bólu nie można uniknąć, aczkolwiek nie wszystkie dzieci mają taką samą granicę jego odczuwania i bywa tak, że niektóre maluchy oprócz dyskomfortu przejawiającego się rozpulchnionymi dziąsłami w ogóle go nie odczuwają.

Jakie są objawy ząbkowania?

Podczas ząbkowania występuje najczęściej brak apetytu, wodnisty katar, temperatura do 38°C, płaczliwość, niespokojny sen, a także biegunka. Dziąsło nad wyrzynającym się zębem jest silnie zaczerwienione i rozpulchnione. Maluszek mocno się ślini i wkłada rączki do buzi.

Co powinno budzić niepokój?

O ile wszystkie symptomy mogą utrzymywać się przez kilkanaście dni, o tyle powodem do niepokoju powinna być temperatura utrzymująca się powyżej 48 godzin, zasinienie w miejscy wyrzynania czy pojawienie się ropnia.

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Istnieje wiele sposobów, które z pewnością pomogą ząbkującemu dziecku. Można sięgnąć po schłodzone gryzaki, mokrą pieluszkę tetrową, lub nakładany na palec masażer do dziąseł. Po konsultacji z pediatrą można wybrać jeden z żeli na ząbkowanie dostępnych w aptekach, które są wzbogacone środkiem znieczulającym – lidokainą. W przypadku temperatury należy podać dziecku zalecaną dawkę preparatów z ibuprofenem.

Jaka dieta przy ząbkowaniu?

Jeśli dziecko jest karmione piersią powinno korzystać z tego dobrodziejstwa jak najwięcej. Dodatkowo, należy podawać maluchowi potrawy letnie i w pokojowej temperaturze, mocno rozdrobione, pozbawione grudek. Pomocne będą także ziołowe herbatki z melisy i rumianku.