Co to jest podcięcie wędzidełka wargi?

Podcięcie wędzidełka wargi górnej lub dolnej to zabieg chirurgiczny korygujący niewłaściwie rozbudowane lub umiejscowione wędzidełko. Czym jest wędzidełko? Wędzidełko wargi górnej lub dolnej jest pionowym fałdem skóry w kształcie trójkąta. Umiejscowione jest w jamie ustnej, pośrodku wargi dolnej lub górnej – w zależności od jego typu – i biegnie aż do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego...

szczęki. Najczęściej spotykanymi wadami wędzidełka są jego przerost, nieprawidłowy kształt lub zbyt mała długość. Każda z tych wad może powodować nieprzyjemne konsekwencje stomatologiczne. Najczęściej spotykana jest diastema, chociaż równie popularne są utrudnienia w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, cofanie się dziąseł wraz z odsłanianiem korzeni zębowych, a także wady zgryzu, wymowy czy trudności w dopasowaniu protezy zębowej.

Czy zabieg jest koniecznością?

Tak. W przypadku osób, u których występuje wspomniana wyżej dysfunkcja zmniejsza się nie tylko komfort, ale przede wszystkim pojawiają się dolegliwości towarzyszące i większe zagrożenie chorobami jamy ustnej. Pogłębiająca się wada zgryzu nie może być efektywnie leczona bez wykonania zabiegu. Najczęściej podejmuje się je u osób rozpoczynających leczenie ortodontyczne .

Jaki lekarz kieruje na zabieg?

W zależności od tego, w jakim wieku jest osoba z problematycznym wędzidełkiem, a także jaki problem skłonił do wizyty lekarskiej na zabieg może skierować stomatolog lub ortodonta. Mikrochirurgiczny zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po nacięciu wędzidełka następuje jego modelowanie – plastyka przy pomocy ułożenia go we właściwym miejscu i założeniu szwów. Szwy są zdejmowane po około 5 dniach. Pacjent po zabiegu musi zachować szczególną higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarskich.