Dlaczego słodycze są niezdrowe dla zębów?

O szkodliwości słodyczy wiemy wszyscy. Niemniej jednak nie zawsze wiemy, dlaczego zasadniczo są one niezdrowe i jaki mają wpływ na nasze zęby. Głównym winowajcą jest oczywiście cukier, który stanowi pożywkę dla bakterii. Produktami przemiany materii u bakterii są m.in. kwasy. Zakwaszają one środowisko jamy ustnej, a tym samym osłabiają szkliwo...

Czy są słodycze, których bezwzględnie należy unikać?

Oczywiście, że tak. Są to dwa przeciwieństwa – twarde cukierki, typu landrynki, oraz miękkie np. krówki lub cukierki z nadzieniem. Landrynki czy lizaki są przede wszystkim twarde, co niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia zębów i dziąseł zwłaszcza u dzieci oraz osób cierpiących na próchnicę, nadwrażliwość oraz paradontozę. Cukierki miękkie oblepiają nasze zęby, przez co utrzymanie ich w czystości jest bardzo trudne. Dzieje się tak szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych, bardzo trudno dostępnych, w których występuje jednocześnie najwięcej bakterii. Warto jednak pamiętać, że gorzka czekolada wykazuje działanie bakteriobójcze, a dodatkowo zawiera zdecydowanie mniej cukru.

Należy także wiedzieć, że dla zębów nie ma znaczenia czy sięgniemy po jedną pralinę czy całe opakowanie. Istotne jest, by nie robić tego zbyt często – lepiej jednorazowo, niż w odstępach. Oczywiście po każdej tego rodzaju uczcie należy czym prędzej umyć zęby, a najlepiej znacznie ograniczyć spożycie słodyczy, które mają negatywny wpływ nie tylko na szkliwo, ale również na figurę.