Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny oraz osad na zębach to nie tylko problem natury estetycznej, ale także przyczynek do powstawania wielu dolegliwości jamy ustnej. Czym jest kamień nazębny? To zmineralizowana płytka nazębna lokalizująca się na powierzchni zębów lub poddziąsłowo. Najczęstszymi miejscami występowania jest okolica ujścia gruczołów ślinowych, a także miejsca o nierównej powierzchni nazębnej. W praktyce kamień nazębny...

pojawia się najczęściej po wewnętrznej stronie zębów żuchwy, a także po zewnętrznej oraz zewnętrznej stronie zębów trzonowych, niezależnie od ich umiejscowienia.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy się w momencie, gdy płytka nazębna twardnieje na powierzchni zębów. Płytka ulega mineralizacji już po kilkudziesięciu godzinach od skończenia posiłku. Płytka powstaje wskutek spożywania niektórych pokarmów, szczególnie tych o lepkiej konsystencji oraz bogatych w cukry złożone.

Brak właściwej higieny ustnej i regularnego usuwania kamienia może doprowadzić do zapalenia dziąseł, krwawienia a nawet zmian chorobowych. Kamień usuwa się zazwyczaj podczas zabiegów higienizacyjnych – piaskowania, skalingu itp. Ponadto warto pamiętać, że może on przybrać nieestetyczną, ciemniejszą barwę, szczególnie pod wpływem kawy, herbaty, dymu papierosowego czy ciemnych przypraw.